Now MAT Score/Result of last 5 administrations are available online. B-schools/Universities who are accepting MAT scores for facilitating the admission to their MBA/Allied programmes are advised to verify the MAT score submitted by the candidates from 1. AIMA Website https://mat.aima.in/previous-results/ & https://mat.aima.in/sep19/result_login 2. AIMA office through e-mail mat@aima.in 3. MAT Score can be checked/verified by candidate name on the link - https://mat.aima.in/result-check/

Competitions and Quiz

37th National Competition for Young Managers Winners

Eastern Regional Winners - Rashtriya Ispat Nigam Ltd, Visakhapatnam
Ms Neha Priya, Ms Sanjeevini Bodapati, Ms Bharati Nayudu
Eastern  Regional Runners Up - Bosch Limited, Bangalore
Mr Clifford Dmello, Ms Rajeshwari S Patil, Mr Srikanth H S
Western Regional  Winners - NTPC-Vindhyachal
Mr P K M Tripathi, Mr Ashok Kumar Tiwari, Mr Ashutosh Ranjan
Western Regional Runners Up - A T E Enterprises Pvt Ltd, Pune
Mr Abhijit Pujari, Mr Aniruddha Joshi, Mr Paarth Savale
Southern Regional Winners - Robert Bosch Engineering and Business Solutions Ltd, Bangalore
Ms Lisa Maria John, Mr Paul George, Mr Praful Mechanda
Southern Regional Runners Up - Bosch Limited, Nashik, MAHARASHTRA
Mr J D Adarsh, Mr S Sujay Kumar, Mr V C Sundar
Northern Regional Winners - Bharat Petroleum Corporation Ltd, Noida
Ms Mansi Dubey, Mr Apoorve Khandelwal, Mr Ullas Batra
Northern Regional Runners Up - HDFC Life Insurance Company Ltd, Mumbai
Mr Anshuman Mehra, Mr Puneet Bhatia, Ms Jayati Sarkar
National Champions - Bosch Limited, Nashik, MAHARASHTRA
Mr J D Adarsh, Mr S Sujay Kumar, Mr V C Sundar
National 1st Runners Up - Bosch Limited, Bangalore, BANGALORE
Mr Clifford Dmello, Ms Rajeshwari S Patil, Mr Srikanth H S
National 2nd Runners Up - Rashtriya Ispat Nigam Ltd, Visakhapatnam VISAKHAPATNAM
Ms Neha Priya, Ms Sanjeevini Bodapati, Ms Bharati Nayudu

National Competition For Young Managers (NCYM)

Winners NCYM 2010

National Champions
A S Nagesh, Sandeep Kamat & Sudhindra Bhaarath. Robert Bosch Engineering and Business Solutions Ltd
I Runners Up
Ashish Shetty, Sandeep Bhat & Deepti Aravind Tata Consultancy Services Ltd.
II Runners Up
Rajneesh Acharya, Parag Mehra, Nilanjana Bhaduri Robert Bosch Engineering and Business Solutions Ltd
Best Young Manager
A S Nagesh, Robert Bosch Engineering and Business Solutions Ltd

NCYM Winners

Competition Year Champion Team
First 1974 ICI, Mumbai
Second 1975 STC, New Delhi
Third 1976 Metal Box, Kolkata
Fourth 1978 Nagarjuna Steels, Secunderabad
Fifth 1979 Independent Team, Chennai
Sixth 1980 TELCO, Pune
Seventh 1981 GKW, Bangalore
Eighth 1982 Lucas TVS, Chennai
Ninth 1983 Metal Box, Kolkata
Tenth 1984 Punjab Tractors, Chandigarh
Eleventh 1985 L & T, Chennai
Twelth 1986 Eicher Goodearth, New Delhi
Thirteenth 1987 Tube Investments, Chennai
Fourteenth 1988 Shriram Fibres, Chennai
Fifteenth 1989 Siemens, Chennai
Sixteenth 1990 BHEL, Hyderabad
Seventeenth 1991 SRF Ltd, Chennai
Eighteenth 1992 SRF Ltd, Chennai
Nineteenth 1993 Eicher, New Delhi
Twentieth 1994 Bhilai Steel Plant, Bhilai
Twenty First 1995 TISCO, Jamshedpur
Twenty Second 1996 Bhilai Steel Plant (SAIL, Bhilai)
Twenty Third 1997 Independent Team
Twenty Fourth 1998 TELCO, Jamshedpur
Twenty Fifth 1999 SAIL, Ranchi
Twenty Sixth 2000 Apollo Tyres
Twenty Seventh 2001 Punjab Tractors Ltd
Twenty Eighth 2002 Tata Steel, Jamshedpur
Twenty Ninth 2003 BPCL, Mumbai
Thirtieth 2004 MICO, Jaipur
Thirty First 2005 Madura Garments, Bangalore
Thirty Second 2006 Maruti Udyog Ltd, Gurgaon
Thirty Third 2007 Bharat Petroleum Corporation Ltd, Mumbai
National Champions 2008 Larsen & Toubro, Mysore
National Champions 2009 Robert Bosch Engineering and Business Solutions Ltd.

Best Young Managers

Year Manager Company
1994 Mr. Abhijeet Bhaduri Colgate Palmolive
1995 Mr. Pradeep Kumar Shell India
1996 Mr. Umesh Kamath Bhilai Steel Plant
1997 Mr. Aditya Roy Chaudhary Tata Steel
1998 Mr. Ashish Kaul Eicher Goodearth
1999 Ms. Neeti Mehta BPCL
2000 Mr. Raghunath R Apollo Tyres
2001 Ms. Kanchana Sahi NTPC
2002 Mr. Himamshu Joshi MICO
2003 Ms. Malabika Chatterji Tata Steel
2004 Ms. Shailley Garg MICO
2005 Mr. Kedar Apshankar Madura Garments
2006 Mr. Vikas Purohit Madura Garments
2007 Ms Ankita Abhijit Bakre Bharat Petroleum Corporation Ltd, Mumbai
2008 Mr. Tojin T Eapen L & T
2009 Ms Rashmi Bhat Robert Bosch
2011 Ms Rajeshwari S Patil Bosch Limited, Bangalore